Vasárnap, május 10-én egy jelentős, M5.7-es erősségű napkitörést regisztráltak a tudósok, amely átmenetileg megzavarta a nagyfrekvenciás rádiókommunikációt bolygónk nappali oldalán. Az eseményt az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) Űridőjárás-előrejelző Központja jelentette. Az M-osztályú napkitörések a második legerősebb kategóriát képviselik a Napból érkező kitörések között, közvetlenül a legerősebb X-osztályú flare-ek mögött.
A napkitörések hirtelen elektromágneses sugárzás kitörések, amelyek a Napból lökődnek ki. Ez az energia fénysebességgel utazik, így mire a tudósok észlelik őket, már itt is vannak a Föld közelében. Bolygónk légköre és mágneses tere megvéd minket a kitörések káros sugárzásától, azonban ezek az események képesek megzavarni a felső…
Főkép forrása: SDO/NASA


Ez is érdekelhet
A Rising Star-barlang összes Homo naledi csontváza kizárólag nőstény egyedeké
Az Euclid űrteleszkóp hatvanmillió csillagot örökített meg a Tejútrendszer szívében
A NASA műholdja több száz kilométeres melegvíz-hullámot rögzített az El Niño érkezése előtt
A James Webb 16,5 millió csillagot fedezett fel a Szivar-galaxis pora mögött
A TESS űrteleszkóp felfedezte a valószínűtlen bolygórendszert, amit egy barna törpe bolygó tett ilyen furává
A Terzan 5 csillaghalmaz a Tejútrendszer egyik eredeti építőköve lehet
A szerkesztő ajánlata
Az MIT új molekuláris eszköze átírja az alkoholcsoportok áthelyezését
A Darth Maul-sorozat végre feltárja George Lucas eltemetett Star Wars-vízióját
A Toyota bejelentette vadonatúj ikerturbós hibrid V8-as motorját
Fantasztikusan lenyűgöző fészekházak élő fákból Patrick Dougherty-től
A James Webb űrtávcső szerves molekulákra bukkant egy távoli galaxisban
Az erős évzárás ellenére kettős akkumulátortűz-kockázat sújtja a VW ID.4-et